Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Забудовникам дозволили не віддавати продане українцям житло, - юристи

Переглядів: 560 Коментарів: 0
загрузка...
Забудовникам дозволили не віддавати продане українцям житло, - юристиУкраїнським будівельникам офіційно дозволяє притримувати продані квартири і перепродувати житло декільком новоселам одночасно. Розглядаючи справу №6-1858цс15, Верховний суд постановив, що після здачі будинку в експлуатацію забудовник не зобов’язаний віддавати інвестору нерухомість, якщо по ній укладався договір купівлі-продажу майнових прав.

«Такий тип договору визнаний недійсним. Якщо людина його підписала, це не означає, що після зведення купленої квартири, вона отримає на неї свідоцтво про право власності. Ні. ВСУ постановив, що будівельник може залишити це право за собою, і перепродати житло ще комусь – іншому покупцеві. По суті благословив дві шахрайські схеми, які активно застосовуються в останній час. Це одночасний продаж однієї і тієї ж квартири кільком власникам, коли кожен з них не в курсі, що у нього є «конкурент». А також перепродаж житла після його здачі в експлуатація: зазвичай зведена нерухомість відсотків на 15% дорожче етапу «котлован». Все, на що, за законом, зможе претендувати ошуканий інвестор, це на повернення спочатку вкладених коштів і штрафних санкцій. Але далеко не завжди цих грошей людині вистачить на купівлю іншої квартири », – зазначив старший партнер АК «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Повернення грошей інвестору – це ключовий момент. Навіть якщо будівельна компанія змогла домогтися в суді рішення про недійсність договору про покупку-продажу квартири, це не означає, що вона може залишити людину ні з чим. Все, що може забудовник – це не передати їй житло після його добудови. Але в цьому випадку він зобов’язаний повернути новоселові все, що той заплатив за нерухомість, що будується. А також штрафні санкції за невиконання договору, якщо це передбачається угодою.

Можна йти ще далі – у судовому порядку вимагати від забудовника відшкодувати свої втрати. «Всі ці вимоги потрібно буде грамотно обгрунтувати, деякі судді, коли чують слова «упущена вигода» або «моральна шкода», починають закочувати очі і втрачати свідомість. Колись ця практика зміниться, однак сьогодні необхідно докласти багато праці, щоб повернути гроші. Не зайвим буде підключення правоохоронних органів, справа має всі ознаки шахрайства, а при детальному правовому аналізі, можливо, і інших кримінально діянь », – сказав юрист АТ «Правова група «Домініон» Дмитро Груба.

У багатьох випадках упущена вигода може вийти в чималу суму. Як, наприклад, у випадку зі справою №6-1858цс15, за яким виносилося вищезазначене рішення ВСУ.

«Загальна вартість квартири за договором купівлі-продажу майнових прав, яку покупець оплатив до 15 жовтня 2018 становить 113 298 грн. Курс долара, встановлений Нацбанком, в цей день становив – 7,993 грн/$, а на дату ухвалення Верховним Судом рішення щодо спору – вже 23,771 грн/$. Таким чином внесок покупця знецінився в три рази. Відповідно забудовнику вигідніше повернути кошти покупцю, а квартиру продати за ринковою ціною», – зауважив юрист ТОВ« ЮК «Де-юре» Іван Сокира.

Щоб мінімізувати свої ризики, юристи найчастіше рекомендують людям купувати готову нерухомість. Добудовану і здану в експлуатацію, і відразу після внесення грошей отримувати на неї свідоцтво про право власності. Інший варіант – оформляти інші види договорів при інвестуванні в недобудовані будинки.

«Договори купівлі-продажу майнових прав при будівництві багатоквартирних житлових будинків можуть піти в минуле. А гарантією оформлення прав власності на квартиру, що будується може бути договір згідно з яким покупець буде отримувати статус інвестора – інвестиційний договір, договір пайової участі », – резюмував Сокира.
загрузка...
Джерело:finance.ua

Категорія: НовиниX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин