Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

В ЄС скасували банківську таємницю. Які наслідки для України?

Переглядів: 810 Коментарів: 0
загрузка...
Автор: Сергій Савенко, Delo.ua

У країнах ЄС скасували принцип банківської таємниці, завдяки чому податкові служби зможуть обмінюватися інформацією. Україна може приєднатися до цієї системи у 2020 році. До чого готуватися?
банківська таємниця
Європейські країни, включаючи Швейцарію, перестали бути надійним місцем для зберігання грошей інкогніто. У країнах Європейського Союзу скасований принцип банківської таємниці. І тепер інформація про будь-який відкритий банківський рахунок буде доступна податковим органам.

Також розширено перелік доходів платників податків, за якими податкові служби країн ЄС зобов'язані автоматично обмінюватися інформацією. В автоматичний обмін інформацією включені: дані про залишки коштів на рахунках, доходи від продажу фінансових активів, відсотки і дивіденди.

Головним досягненням ЄС в питанні відмови від банківської таємниці стало те, що в цій угоді беруть участь всі країни Європи. У тому числі і ті, що не входять в ЄС - Швейцарія, Сан-Марино, Ліхтенштейн, Монако і Андорра. Деякі країни, особливо Швейцарія і Ліхтенштейн, довгий час були популярними фінансовими гаванями, які славилися надійністю своєї банківської системи і закритістю інформації про банківські операції.

Таким чином, в Європі не залишилося країн, в яких можна ховати гроші або доходи, які хочеться зберегти в таємниці.

В результаті угоди про обмін інформацією банківська система європейських країн поставлена під більш жорсткий контроль. Як очікується, це допоможе фіскальним службам більш ефективно перешкоджати відходу від сплати податків і боротися з легалізацією коштів сумнівного походження.

Світ без банківської таємниці і офшорівОптимізація бізнесу і підвищення його ефективності з використанням офшорних компаній є невід'ємною частиною світової економіки. За оцінками Transparency International, завдяки цьому в офшорних зонах осіло вже більше $ 10 трлн.

Така ситуація не могла влаштовувати країни з більш високими рівнями податків, які завдяки великому відтоку коштів зіткнулися зі зниженням податкових надходжень і зростаючим бюджетним дефіцитом.

Щоб обмежити виведення грошей і доходів в офшори, а також повернути вже виведені гроші, високоподаткові країни стали ініціаторами скасування не тільки банківської таємниці, а й конфіденційності інформації про власників офшорних компаній.

Так, для боротьби з ухиленням від податків в 2010 році в США був прийнятий закон FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), що дозволяє фіскальним органам США отримувати від податкових органів інших країн інформацію про доходи, отримані в цій країні американськими громадянами.

Оскільки американський FATCA показав свою ефективність, було прийнято рішення розширити цей механізм до світового рівня із залученням великої кількості країн-учасників. При цьому обмін фінансовою інформацією між фіскальними службами було вирішено проводити в автоматичному режимі і на основі взаємності. Механізм обміну даними отримав назву Єдиний стандарт звітності CRS (Common Reporting Standard).

Збирати і передавати інформацію для міжнародного обміну будуть всі фінансові організації країн-учасників CRS: банки, інвестиційні компанії, депозитарії, брокери і страхові компанії.

Стандарт CRS поширюється не тільки на країни ЄС. Він закріплений і на міжнародному рівні. На даний момент до нього приєдналося вже понад 100 країн. Таким чином, автоматичний обмін фінансовою інформацією поступово виводиться на глобальний рівень, куди буде залучена велика частина країн світу. Включаючи і популярні офшорні юрисдикції, через які зараз проводиться велика частина угод з мінімізації податків.

Країни, включаючи і офшорні юрисдикції, які відмовляться протидіяти ухиленню від сплати податків, ризикують опинитися під економічними санкціями. Так, в грудні 2017 року рішенням міністрів фінансів Євросоюзу затверджений список з 17 країн, які можуть в майбутньому опинитися під санкціями. До списку потрапили Південна Корея, Макао, Маршаллові Острови, Монголія, Намібія, Палау, Панама, Сент-Люсія, Самоа, Тринідад і Тобаго, Туніс, ОАЕ, Американське Самоа, Бахрейн, Барбадос, Гренада і Гуам.

З чого можна зробити висновок, що боротьба з ухиленням від сплати податків в світі кардинально змінюється. І ті країни, які відмовляться прийняти нові правила, ризикують опинитися під колективними санкціями.

Очікується, що автоматичний обмін даними в перспективі призведе до різкого ускладнення можливості ухилятися від сплати податків. А також викорінити офшорні юрисдикції або максимально знецінити вигоди від їх використання.

Україна приєднається до CRS в 2020 році

За прогнозами міністра фінансів Олександра Данилюка, в 2020 році Україна приєднається до міжнародної системи обміну фінансовою інформацією CRS. Як розраховують в уряді, це допоможе підвищити прозорість українського бізнесу, оперативно отримувати інформацію про фактичних власників компаній і підвищити обсяг сплати податків.

У січні 2017 року Україна вже приєдналася до плану дій в галузі міжнародного оподаткування - проект BEPS (Base erosion and Profit Shifting). Це міжнародний механізм, розроблений за участю Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) щодо протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування.

У 2004 році Україна підписала Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу - MCMAATM (Multilateral Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters). Конвенція ратифікована і набрала чинності в 2009 році.

Участь нашої країни в MCMAATM і BEPS - перший крок до впровадження вимог CRS.

Як приєднання України до CRS і скасування банківської таємниці позначиться на українських громадянах і компаніях?Дані про всі фінансові операції за кордоном, включаючи реалізацію майна або продаж корпоративних прав або інших цінних паперів за межами України, стануть відомі нашим фіскальним органам. Після початку автоматичного обміну інформацією, приховати інформацію про проведені за кордоном транзакції стане значно складніше.

Зараз українська податкова служба не має можливості отримувати дані про рахунки і корпоративні права власності українців за межами країни. З появою автоматичного обміну фінансовими даними, цю інформацію від усіх країн-учасників CRS фіскальні служби будуть отримувати безпосередньо, коментує юрист LEMAN International Law Group Андрій Слободенюк.

У разі приєднання нашої країни до протоколу CRS в 2020 році, обмін інформацією між Україною та країнами-учасницями буде проведено за 2019 рік. Таким чином, в українців, які приховують свої "секрети" за кордоном, залишилося не так багато часу, щоб підготуватися до наступу нової реальності, коли фіскальні органи отримають всю інформацію про закордонні рахунки, операції і активах. У такій ситуації ті, що мають незадекларовані доходи ризикують зіткнутися не тільки з нарахуванням податків, а й зі штрафними санкціями.

Як уникнути потрапляння під автоматичний обмін фінансовою інформацією? Переїхати в країну, яка не приєдналася до угоди. Хоча таких в світі стає все менше, і така країна і її резиденти можуть в будь-який момент опинитися під санкціями.

Приєднання України до угоди CRS безпосередньо торкнеться вітчизняного бізнесу і українців, які мають рахунки за кордоном. Виявлені порушники змушені будуть заплатити не тільки податки, а й значні штрафи. А великі неплатники ризикують зіткнутися з відкриттям кримінальних справ за фактом несплати податків.
загрузка...
Джерело:buhgalter911.com

Категорія: НовиниX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин