Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Чим завершиться масштабна українська банківська афера десятиліття?

Переглядів: 335 Коментарів: 0
загрузка...
Чим завершиться масштабна українська банківська афера десятиліття?Історія з Meinl Bank AG і виведенням коштів з українських банків стає найбільшою аферою останніх років у фінансовій галузі в Україні. Саме тому важливо показувати механізми цієї афери, і розуміти, що в Національному банку України, Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, Державній службі фінансового моніторингу та Міністерстві внутрішніх справ про ці механізмах було відомо, і вони свідомо не закривали ці лазівки.

Вже півроку триває судова справа через публікацію Forbes про масштабне виведення коштів з України з використанням банку Meinl. Ця фінансова установа відоме в багатьох країнах колишнього СНД і Прибалтики як банк, що спеціалізується на виведенні фінансових потоків. В Австрії власник цього банку Юліус Майнл V звинувачується у фінансових махінаціях, і, згідно з інформацією Bloomberg, був звільнений під заставу в 100 млн євро. Тепер банкір, колишній громадянин Австрії, живе в Лондоні, називаючи себе «людиною, яку ненавидять в Австрії», і судиться з Forbes, першим описав схеми з виведення коштів з українських банків. У тому числі банкір заперечує, що взагалі працює в Україні.

Схема проста, як і більшість подібних банківських афер в Україні. І саме по ній була здійснена крадіжка грошей з ВАТ «Таврика» - $ 26 млн - на користь Wіnten Tradіng Ltd, Boumpoulіnas 26, Athіenou, PC7600, Larnaca, Cyprus; ПАТ «Південкомбанк» - 448540000 гривень - на користь Tosalan Tradіng Lіmіted, Tenaru 4, Agіos Dometіos, PC2360, Nіcosіa, Cyprus; ПАТ «Автокразбанк» - 106 млн гривень - на користь Agalusko Investment Lіmіted, Spyrou Kyprіanou 61, SK House, +4003, Lіmassol, Cyprus; ПАТ «Міський комерційний банк» - 59 млн євро - на користь Melfa Group LTD Belize; ПАТ «Фінростбанк» - 71778000 гривень; ВіЕйБі Банк - 960 млн гривень; ПАТ «Терра Банк» - $ 40393000; АТ «Дельта Банк» - $ 87294000; ПАТ «КБ« Південкомбанк »- $ 38 млн.


Все просто
Український банк відкриває кореспондентський рахунок в Meinl Bank Aktiengesellschaft (Meinl Bank AG), юридична адреса: Бауернмаркет, 2, А-1010, Відень, Австрія, власником і головою опікунської ради якого є президент Юліус Майнл, відомий не тільки виходом з-під арешту під заставу в 100 млн євро (можливо, і з кишень українців), обвинуваченням в жовтні 2018 у фальсифікації звітності та виключенням банку з торгового реєстру Австрії, але й тим, що називає себе «найбільш ненависним людиною в Австрії».

Український банк отримує відповідний дозвіл шляхом присвоєння реєстраційного номера відкритого кореспондентського рахунку в журналі обліку Головного управління НБУ.

Враховуючи статистику виведення коштів та банкрутства банків, вже сам факт відкриття такого рахунку в Meinl Bank Aktiengesellschaft для професіоналів свідчить про те, що угода повинна бути взята під жорсткий контроль з метою перевірки, які кошти були або будуть покладені на цей рахунок - власні банку або засоби вкладників.

Якщо на рахунок за такою схемою внесені кошти вкладників банку, які банк видав за безцінь і якими вільно розпоряджатися не зможе (про що аналітикам фінмоніторингу свідчить маркер нерухомості цих коштів за результатами постійного аналізу залишків коштів, розміщених в інших банках і залучених з інших банків, показаних у формі №618 (декадна), затвердженої постановою правління Національного банку України «Правила організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України»), то це перша ознака того, що це - схема накачування фіктивної ліквідності банку і гарантований ризик ліквідності для нього, і що гроші скоро будуть вкрадені. Оскільки якщо виникне форс-мажор і необхідність розрахуватися з вкладниками, ці гроші в той же момент будуть списані в погашення зобов'язань за кредитами, наданих третім, а точніше, пов'язаним особам, а попросту - вкрадених власниками та керівниками банку.


Ознаки афери очевидні

Відсоток ймовірності прогнозу такого розвитку сценарію збільшується, якщо власник банку дає доручення посадовим особам банку укласти договір відповідального зберігання та застави грошових коштів, що знаходяться на кореспондентському рахунку в Meinl Bank Aktiengesellschaft, іноді і без узгодження з правлінням банку і наглядовою радою, що також бачать і НБУ , і Фінмоніторинг.


Власник банку безпосередньо або через пов'язаних осіб - що ДСФМУ і НБУ також можуть бачити в реальному часі - створює, найчастіше в Республіці Кіпр, компанію-прокладку для отримання кредиту. А іноді десь в Белізі або там, де немає договорів про видачу, фірму для надання кредиту вже самому банку.

Компанія-прокладка тут же укладає договір позики на суму в десятки мільйонів доларів США для фінансування чогось десь. І якщо власник не надто розумний, то це підприємство з України, де його можуть дістати правоохоронці. Якщо розумний, то він використовує підприємство, яке буде боржником потрібного офшора, нібито видав кредит, і таким чином допоможе його власнику вивести за кордон сотні мільйонів доларів, тому що на Заході таку аферу було б важче організувати, ніж, скажімо, у Дніпропетровській області.
У той же день за дорученням власника керівник банку укладає з Meinl Bank Aktiengesellschaft договір відповідального зберігання та застави грошових коштів у сумі декількох десятків мільйонів доларів або євро, які зараховує на відкритий українським банком кореспондентський рахунок в якості гарантії забезпечення виконання зобов'язань, взятих компанією-прокладкою.

Як правило, керівник банку, в результаті свідомо неналежного виконання своїх службових обов'язків, не здійснює облік вищезгаданого зобов'язання за договором відповідального зберігання і застави, не формує резерв для покриття кредитного ризику з метою недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність компанії-прокладки. НБУ і Фінмоніторинг бачать це, і НБУ може протягом пари хвилин звернутися в FMA.

Однією з фішок схеми виведення коштів через Meinl Bank Aktiengesellschaft є те, що договори підписуються при одних керівників банку, кошти заводяться при друге, а виводяться при третіх. І кожен розповідає, що він не підписував договори, а підписував оферту, а інший - що він отримав ці гроші на балансі, але документів про це ніколи не бачив ... І НБУ, знаючи про цю аферу, «просто безкоштовно, тобто даром , мовчить ».

У час «Х», в результаті невиконання компанією-прокладкою своїх зобов'язань за договором позики з Meinl Bank Aktiengesellschaft, останній, діючи відповідно до умов договору відповідального зберігання і застави грошових коштів, виробляє списання з кореспондентського рахунку українського банку десятків мільйонів доларів або євро, які український банк туди поклав - і всі ці десятки мільйонів доларів перетікають на рахунки власника банку, якщо він дурнуватий. Якщо не дуже дурний, то на рахунки пов'язаного з ним особи. Що, в принципі, легко з'ясовується, якщо проти власника відкривається провадження за ст.209 КПК України, за якою на Заході без проблем здають Україну таких злодюжок і інформацію про них.

За схемою накачування фіктивної ліквідності банку результат той же - вкрасти гроші вкладників. Але спочатку їх гроші потрібно зробити грошима пов'язаної компанії, яка ці гроші дасть банку в якості інвестиції, а потім так само забере, тому банк чогось там не виконає - наприклад, його голова правління подивиться в небо не під тим кутом.


Хто відповідальний?
Такі афери, звичайно, неможливі, якби не було, як мінімум, непрофесіоналізм і недбалість при виконанні службових обов'язків відповідальними за контроль відбувається чиновниками.

Тому що найчастіше це відбувається через свідомий, грубого і цинічного порушення законів та інтересів України з боку таких керівників Національного банку України, як Валерія Гонтарєва і Степан Кубів, і таких директорів-розпорядників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як Костянтин Ворушилін і Василь Пасічник. Враховуючи, що їх дерибаном банківській системі було завдано збитків у 400 млрд гривень, будемо сподіватися, що коли-небудь за свої дії вони будуть покарані за законом, аж до багаторічного ув'язнення і конфіскації їхнього майна.

Звичайно, безкарність їх дій пояснюється потуранням цілого ряду посадових осіб. А саме: генпрокуророри України Шокін Віктор Миколайович, Ярема Віталій Григорович, Махніцький Олег Ігорович, міністр внутрішніх справ України Аваков Арсен Борисович, керівник Національної поліції України Хатія Деканоїдзе, голови СБУ Грицак Василь Сергійович і Валентин Олександрович Наливайченко, голова Державної фіскальної служби України Насиров Роман Михайлович , перший заступник міністра доходів і зборів України Білоус Ігор Олегович, голова Державної фіскальної служби України, голова Державної служби фінансового моніторингу України Черкаський Ігор Борисович.

За два роки банківського дерибану були вручені всього лише два підозри. І тільки в останні дні, після жорсткої критики суспільством, були вручені ще п'ять підозр. І це при дерибані 67 банків на суму до 400 млрд гривень. При тому, що в Україні за крадіжку на рівні ящика консервів або велосипеда не тільки вручені підозри, але і засуджені тисячі чоловік.

Схема, яка призвела до такого розграбуванню банків - дуже примітивна. НБУ в особі підрозділів фінансового моніторингу та банківського нагляду - в реальному часі, до речі, одночасно з Державною службою фінансового моніторингу України - бачить, що певний банк починає виводити гроші вкладників за кордон, але жорстко це не припиняє.

Щоб присікти банківські афери, почати відроджувати економіку і привести до посилення курсу гривні, потрібна сама малість - виконувати закон. Для цього Хатіі Деконоідзе достатньо повторити досвід Італії (там боролися з «Коза Ностра», тут - з «Ностра-рахунками») і створити під своїм особистим контролем одну велику спеціальну оперативно-слідчу групу, до якої ввести 30-40 слідчих і оперативних працівників . І вже через місяць, навіть за існуючого опору зацікавлених керівників НБУ, ФГВФО, ГПУ і фінмоніторингу, злодії зайняли б свої місця в СІЗО або потрапили в міжнародний розшук, але точно безкарно не тішилися б вкраденим мільярдам.

Для цього керівниками держави і спеціальних та правоохоронних органів не слід призначати тих, хто брав участь у корупційних схемах. Або тих, хто за два роки при розграбуванні 67 банків був нездатний оголосити більше двох підозр (недавно їх стало сім) і перетворив Головне слідче управління МВС в звичайну годівницю по «сливу» кримінальних виробництв.
загрузка...

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин