Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Досудова санація як засіб уникнення банкрутства підприємства

Переглядів: 1181 Коментарів: 0
загрузка...
Досудова санація як засіб уникнення банкрутства підприємства У зв'язку зі скрутним становищем економіки України та враховуючи нестабільний курс валют, багато підприємств потребують невідкладної фінансової допомоги для запобігання повного припинення їх діяльності. Але значну частку підприємств не можна вважати повними банкрутами, тому що вартість активів більшості з них перевищує кредиторську заборгованість або їх неплатоспроможність є тимчасовим явищем.

В той же час, внаслідок виникнення прострочення за грошовими зобов’язаннями у підприємств виникають судові спори з кредиторами, відкриваються виконавчі провадження, накладаються арешти на банківські рахунки та майно. Наявність таких обмежень у використанні основних засобів та обігових коштів аж ніяк не сприяє виходу підприємств із фінансової кризи, а лише її поглиблює.

Однак, такої негативної ситуації іноді можна уникнути, якщо завчасно вжити необхідних заходів. Правильно проведені зміни у сфері управління фінансами та своєчасна реструктуризація можуть допомогти підприємству повернути прибутковість і продовжити діяльність, розрахувавшись при цьому зі всіма боргами.

Одним із таких видів оздоровлення діяльності підприємства, передбачених чинним законодавством України, є санація.

Слово «Санація» походить від латинського слова «Sanatio» – лікування, оздоровлення.

Вітчизняне законодавство дає визначення поняття «санації» як системи заходів, спрямованих на відновлення платоспроможності боржника, запобігання його банкрутства, часткового або повного розрахунку з кредиторами.

Мета санації – це фінансова стабілізація, оздоровлення підприємства, відновлення його платоспроможності за короткий термін.

Отже, якщо провести аналогію з медициною та порівняти підприємство з живим організмом, неплатоспроможність такого підприємства є його хворобою, а санація – лікуванням.

Процедура відновлення платоспроможності боржників (процедура санації) в Україні регулюється Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та Господарським кодексом України, а також Положенням про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство.

Законом визначено два шляхи відновлення платоспроможності боржника:

санація до порушення справи про банкрутство (досудова санація);

санація при порушенні провадження у справі про банкрутство.

У кожного з цих видів є спільна мета – дати можливість підприємству подолати кризу.

Повертаючись до аналогії із живим організмом, можна сказати, що досудова санація застосовується на ранніх стадіях хвороби та більше схожа на терапевтичне лікування, яке стимулює організм самостійно боротися з хворобою, в той час як судова санація є вже хірургічним втручанням та останнім шансом на одужання. Чим раніше розпочати лікування хвороби, тим більше шансів на одужання. Такий самий принцип стосується і «хвороби» підприємств.

У статті 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що з метою запобігання банкрутства боржника засновники зобов’язані вживати своєчасних заходів. У разі виникнення ознак банкрутства керівник боржника зобов’язаний надіслати засновникам (учасникам, акціонерам) боржника, власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника відомості щодо наявності ознак банкрутства.

Основною відмінністю досудової санації та її головною перевагою, як можна зрозуміти із її назви, є те, що вона проводиться до відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство. У разі прийняття господарським судом заяви про банкрутство підприємства на офіційному сайті Вищого господарського суду України публікується відповідне оголошення та вноситься інформація до Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство. Як наслідок, довіра до компанії стрімко падає, а разом з нею і можливість відновити діяльність.

На відміну від цього, у разі початку досудової санації публікується лише оголошення про прийняття судом до розгляду заяви про затвердження плану санації боржника, що значно зменшує репутаційні втрати компанії порівняно з процедурою банкрутства.

Другою відмінністю досудової санації, яка певним чином є її недоліком, є те, що проведення досудової санації можливе лише за наявності письмової згоди на це власників боржника (органу, уповноваженого управляти майном боржника) та його кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує 50% кредиторської заборгованості. Крім того, план проведення санації підлягає обов’язковому погодженню всіма забезпеченими кредиторами.

Досудова санація здійснюється у відповідності до плану санації, який, як і у випадку із судовою санацією, після його погодження кредиторами, підлягає затвердженню господарським судом, який виносить відповідну ухвалу та одночасно встановлює мораторій на задоволення вимог кредиторів. На цьому участь господарського суду в процедурі досудової санації завершується.

У судовій санації призначений судом керуючий санацією переймає на себе всі функції управління боржником, а керівництво підприємства просто звільняється. На відміну від судової в досудовій санації призначення керуючого санацією з числа арбітражних керуючих є необов’язковою умовою, а отже керівництво компанії має змогу безпосередньо приймати участь та контролювати процес відновлення її платоспроможності. Така особливість досудової санації є великою перевагою для власника боржника та його виконавчих органів, які дійсно бажають зберегти підприємство діючим.

Для того, щоб розпочати процес досудової санації, не потрібно мати сталого рівня заборгованості. Цієї межі не визначено законодавством на відміну від вимог для початку справи про банкрутство, де межею є заборгованість на рівні 300 мінімальних заробітних плат.

Крім того, витрати на проведення досудової санації є нижчими за процедуру банкрутства боржника.

Отже, основними перевагами досудової санації перед судовою є:

невеликі репутаційні втрати;

наявність мораторію для задоволення вимог кредиторів;

мінімум втручання суду в процедуру санації;

необов’язковість призначення керуючого санацією з числа арбітражних керуючих та можливість прийняття участі керівництва компанії в процесі санації;

більша свобода діяльності;

менша вартість процесу відновлення платоспроможності;

відсутність мінімальної суми заборгованості для запровадження процедури санації.

Аналізуючи відмінності досудової та судової санації, з урахуванням вимог законодавства та механізмів її регулювання, досудову санацію рекомендовано проводити тим підприємствам, які виключають можливість ліквідації та мають на меті підтримувати свою життєдіяльність не номінально, а реально.

Досудову санацію краще розпочинати при перших передвісниках банкрутства, адже у такому разі засобів для оздоровлення підприємства значно більше, ніж при офіційному оголошенні початку справи про банкрутство, ініційованої кредиторами.

Автор: Олександр Канцурак, юрист міжнарожної юридичної компанії LEX LIGA
загрузка...
Джерело:buhgalter911.com

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин