Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Верховний Суд України підтвердив право платників на судове оскарження індивідуальних податкових консультацій

Переглядів: 320 Коментарів: 0
загрузка...
Верховний Суд України підтвердив право платників на судове оскарження індивідуальних податкових консультаційСтаттею 53 Податкового кодексу України платнику податків надане право оскаржувати до суду надану йому індивідуальну податкову консультацію, якщо, на думку такого платника податків, консультація суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Однак власне суди не завжди забезпечували платників таким правом. Зокрема, окремі з них стверджували, що податкова консультація є лише думкою фіскального органу, яка не має обов’язкового характеру для платників і, відповідно, не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії, який може бути предметом судового оскарження.
Схожа правова позиція викладена, наприклад, в Ухвалі Вищого адміністративного суду України (далі – «ВАСУ») від 15.12.2018 р. у справі № 810/3384/13-а та в Постанові Верховного Суду України (далі – «ВСУ») від 24.11.2009 р. (справа за позовом ЗАТ КБ «ПриватБанк» до ДПА), яка стосується скасування податкового роз’яснення (аналог податкової консультації до набрання чинності Податковим кодексом України).
Остання судова практика ВАСУ все ж, в основному, підтверджувала можливість платників у судовому порядку оскаржити індивідуальні податкові консультації, однак останнє слово з цього питання було за ВСУ.
Більш детально питання індивідуальних консультацій (щодо їх суті, значення для платників та практики оскарження) ми розглядали в наших матеріалах, які можна знайти за посиланнями:
Інформаційний лист «Останні тенденції оскарження податкових консультацій в світлі позиції суддів ВАСУ та ВСУ» та
Інформаційний лист «Оскарження податкових консультацій в судовому порядку. Чому так складно скористатися правом, яке чітко передбачене законодавством?»
У зв’язку з наведеним вище, на увагу заслуговує «свіжа» Постанова ВСУ від 01.03.2016 р. у справі № 816/1993/15, якою суд визнав законною Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2018 р. про визнання недійсною індивідуальної податкової консультації.
Безпосередньо текст Постанови ВСУ від 01.03.2016 р. у справі № 816/1993/15 не дає відповіді на питання, чи можна в суді оскаржувати індивідуальні податкові консультації. Суд не висловив конкретної правової позиції з цього приводу в Постанові (позицію, яка могла б стати прямим прецедентом в силу ст. 244-2 КАС України).

Однак вже та обставина, що ВСУ визнав законним судове рішення про визнання недійсною податкової консультації, свідчить про позитивну тенденцію щодо їх судового оскарження платниками.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
загрузка...
Джерело:kmp.ua

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин