Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Російські банкіри окупують Україну

Переглядів: 2136 Коментарів: 0
загрузка...

Російські банкіри окупують Україну

Російський капітал впевнено входить в Україну, представляючи інтереси "північного сусіда". Тому російські банки стрімко розвиваються. При цьому вони не відмовляються від традиційних видів роздрібного банківського бізнесу - іпотечних, споживчих та автокредитів. До чого може призвести стрімка експансія російських банків в Україну?

Станом на 1 січня 2018 року в Україні діяло 9 банків з російським капіталом. Це перш за все "Сбербанк Росії", "Внєшторгбанк" (ВТБ), "Промінвестбанк" (з 2009 року належить російському Внєшекономбанку), "Альфа-банк", "Банк Москви" (БМ банк), а також більш дрібні банки - "Петрокоммерц -Україна", "Енергобанк", "Російський стандарт" і банк "Траст".

Згідно з даними Асоціації українських банків (АУБ), 9-ти російським банкам належить приблизно 15,5% активів української банківської системи (і цей відсоток постійно зростає), 16,3% всього кредитно-інвестиційного портфеля, близько 10% депозитів фізичних осіб і близько 16% юридичних. Їх спільний капітал становить приблизно 14,5% сукупного капіталу українських банків.

З одного боку, начебто не дуже багато. Але варто врахувати, що за російськими "дочками" стоять найбільші банки Росії, які можуть в будь-який момент надати в їх розпорядження практично необмежені ресурси. "ВТБ", "Промінвестбанк" і "Альфа-банк" входять до десятки найбільших банків України, "Сбербанк Росії" по величині активів на 1 січня 2018 року посідає 13-е місце.

Російські банкіри поділили банківський ринок України

Одним з ключових завдань "Промінвестбанку" (ПІБ) на сьогоднішній день є "підтримка міцних партнерських відносин між підприємствами Росії та України і забезпечення взаємовигідного економічного діалогу двох країн". У сферу діяльності колись найбільшого банку України (а станом на 1 січня 2018 року - четвертого за величиною активів банку України) входить обслуговування найбільших промислових підприємств України. Саме це і послужило приводом для придбання в 2009 році російським державним "Внєшекономбанком" контрольного пакета акцій банку. В даний момент ВЕБу належить 98% акцій банку.

ВТБ Банк - дочірня структура другого за величиною банку Росії. ВТБ пропонує широкий спектр корпоративних, роздрібних та інвестиційних банківських послуг. Це одна з фінансових компаній в Україні, що найбільш динамічно розвиваються. За 5 років роботи за величиною активів ВТБ піднявся з 57-го на 7-е місце в рейтингу Національного банку України (НБУ). За даними НБУ, на 1 жовтня 2018 р. ВТБ увійшов до ТОП-4 українських банків за обсягами кредитування юридичних осіб. Серед корпоративних клієнтів банку - підприємства автомобілебудування, залізниці країни, металургійні і хімічні підприємства, енергетичні компанії, майже половина великих торговельних мереж.

Член міжнародного консорціуму "Альфа-груп" - "Альфа-банк" (Україна) є найбільшим універсальним банком, що обслуговує юридичних і фізичних осіб, які займають провідні позиції на ринку споживчого та автокредитування.

АТ "Сбербанк Росії" є 100% дочірнім банком Сбербанку РФ - найбільшого банку Росії, Центральної і Східної Європи. Банк з багатою історією (він був заснований в 1841 році) є в Росії лідером у обслуговуванні фізичних осіб. В Україні він звернув на себе увагу тим, що надав громадянам України і Росії можливість швидко і дешево здійснювати перекази між країнами, використовуючи розгалужену мережу своїх відділень у Росії.

АТ "БМ Банк" є українською дочірньою структурою однієї з найбільших російських банків - "Банку Москви". Як і "Сбербанк Росії" в Україні, він є універсальним банком, що надає широкий спектр банківських послуг. Примітно, що в нинішній час залишається одним з небагатьох банків, що видають іпотечні кредити.

Універсальним банком є і "Енергобанк". Це один з перших представників Росії в незалежній Україні - він почав свою діяльність ще в жовтні 1991 року.

Банк "Петрокоммерц-Україна" спеціалізується на послугах у сфері страхування, пенсійного забезпечення та інвестиційного бізнесу, оскільки є частиною російської групи "ІФД Капітал".

Два невеликі банки "Російський Стандарт" і "Траст" діють в Україні всього кілька років. Основний вид їх діяльності - роздрібне кредитування. Це напрямок банківського бізнесу, що зараз найбільш динамічно розвивається, і не дивно, що представники російського капіталу роблять на нього ставку.

ВТБ кредитує уряд

У той час як інші банки займаються кредитуванням населення і великих підприємств, банк "ВТБ" пішов ще далі. Він кредитує український уряд.

3 червня 2010 р. Міністерство фінансів України уклало угоду з "Внєшторгбанком" про надання кредиту на суму $2 млрд під 6,7% річних. За умовами договору кредит видавався на 6 місяців, але передбачалася можливість його триразової пролонгації ще на півроку. Природно, Міністерство фінансів скористалося цією можливістю. 30 листопада 2018 р. кредит був втретє пролонгований на чергові півроку. Таким чином, в червні 2018 року Кабінету Міністрів доведеться десь брати $2 млрд, щоб розрахуватися з банком.

Варто зазначити, що настільки вчасно надана банком "ВТБ" допомога дозволила українському уряду "утриматися на плаву" в умовах відсутності фінансування від Міжнародного валютного фонду (МВФ) і утримати стабільним курс національної валюти в 2010-2018 роках.

Росія отримає можливість диктувати свої умови Україні?

У новому 2018 році питання фінансування дефіциту бюджету знову стоїть як ніколи гостро. Днями з Вашингтона повернувся нещодавно призначений міністр фінансів Валерій Хорошковський. Результати переговорів з МВФ виявилися невтішними - грошей знову не дали. Російські банкіри відразу відреагували. "У разі відмови Міжнародного валютного фонду надати Україні кредитні кошти в рамках відкритої в 2010 році програми stand-by, фінансування готовий надати Сбербанк Росії", - з такою заявою в ЗМІ виступив глава банку Герман Греф. Природно, заява високопоставленого російського банкіра і держчиновника не була спонтанною. Росія давно спостерігає за переговорним процесом між Україною і МВФ, безсумнівно, розуміючи, які можливості перед нею відкриваються.

У такій ситуації питання фінансування українського уряду російськими банками переходить з площини фінансової в площину політичну. Надавши подібне фінансування, Росія отримає можливість диктувати свої умови Україні. Російські банки, що використовують потужну ресурсну базу (у вигляді російських нафто- і газодоларів), мають всі шанси в перспективі стати не просто провідними гравцями, а монополістами на українському банківському ринку. Дешеві кредитні ресурси дозволять їм зосередити у себе всю цікаву для них клієнтську базу. Ризики для української банківської системи в цьому випадку значно зростають, бо жоден з "місцевих" банків не зможе повноцінно конкурувати з "сусідами". На тлі цього всі нещодавні "молочні" і "сирні" війни між Росією і Україною починають здаватися дитячими пустощами.

З урахуванням фінансової кризи, що розгорається в Європі, жоден західний банк - ні німецький, ні французький, ні італійський - не може зараз відчувати себе в Україні досить впевнено і надійно, оскільки "материнська" структура в будь-який момент може відмовити у фінансовій підтримці. І тільки російська банківська система своїми діями дає зрозуміти, що вони прийшли сюди "всерйоз і надовго".

Російськими рублями - за російський газ

В кінці минулого року прем'єр-міністр України Микола Азаров як особливе досягнення в переговорах з російським "Газпромом" відзначив згоду російської сторони на отримання оплати (повністю або частково) в російських рублях. Після того, як стихли тривалі овації, що перемежовувалися криками "Ура! Нарешті не треба витрачати долари!", найбільш розсудливі поставили цілком резонне питання: а де ми візьмемо стільки рублів? І якщо долари можна було позичити у МВФ або інших міжнародних організацій, то рублі - тільки у Росії.

Як стало відомо "Мінфіну", левова частка контрактів з Росією укладена в доларах США. Тому розраховувати, що експортери наситять міжбанк російським рублем і забезпечать обсяг, необхідний для розрахунків "Нафтогазу" з "Газпромом", також не доводиться.

У цій ситуації логічно припустити, що можна розраховувати на кредит в російських рублях саме від одного з провідних російських банків, представлених в Україні: "Сбербанку Росії" або ВТБ. Як бачимо, російська сторона зробила черговий крок на шляху зміцнення своїх банків всередині української банківської системи, а українська сторона знову пропустила гол в свої ворота.

 

Єгор Зеленський

По матеріалах:  Мінфін.com.ua

загрузка...

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин