Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Зниження ставки ЄСВ не виведе зарплати з тіні - експерти

Переглядів: 1725 Коментарів: 0
загрузка...
Зниження ставки ЄСВ не виведе зарплати з тіні - експерти "Ексклюзив газети" Дело "

Презентуючи концепцію податкової реформи, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк висловив упевненість, що уряд знайшов вірний спосіб вивести зарплати з тіні. Вирішити проблему Кабмін пропонує шляхом зниження ставок Єдиного соцвнеску, які в середньому дорівнюють 40,2% (від 36,76% до 49,7% залежно від класу професійного ризику), для чого запропонував 2 шляхи:

Мінімальна зарплата обкладається за ставкою 41%, все що вище -15%
Мінімальна зарплата - 37%, вище мінімальної - 19%
При цьому компенсувати виникаючий дефіцит Пенсійного фонду і фонду соцстраху пропонується за рахунок впровадження прогресивної шкали ПДФО:

- 15% для зарплат в межах 10 мінімальних (до 12180 грн станом на сьогоднішній день);

- 20% для зарплат в межах від 10 до 17 мінімальних (від 12180 грн до 20706 грн);

- 25% для тих, які перевищують суму в 17 мінімалок (більше 20706 грн).

За словами прем'єра, це зниження податкового навантаження для роботодавця на фонд оплати праці майже в три рази, саме це має стимулювати до переходу на "білу" зарплату.

Проте Дмитро Сушко, керуючий партнер PSP Audit, вважає, що не все так просто. За його словами, ставка ЄСВ - це не основний бар'єр для масового переходу на виплату офіційної заробітної плати. "Більш критичною буде запропонована прогресивна ставка податку з доходів фізичних осіб, яка складе від 10% до 25% і буде зростати в міру збільшення розміру зарплати. Арифметика податкового навантаження для деяких випадків, можливо, буде більш вигідна, ніж вона є на сьогодні, але явно не настільки, щоб заманити бізнес до такого переходу ", - упевнений Сушко.

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Алексанадра Томашевська, перерахувавши ставки дійшла висновку, що економія для чесного роботодавця при будь-який з моделей сумнівна: "будь прорахунок оподаткування дає збільшення сум податків у разі, якщо зарплата вища 3,6 тис грн. При низьких доходах виходить економія, маленька ". Суть реформи, за словами Томашевської, в тому, що 50% ПДФО платять 70% тих, хто отримує зарплату до 3,6 тис. З іншими 50% вирішили поексперементувати і з'явилася шкала ПДФО. "Тобто при економії у одних вийде доплата від інших - податок доплатять ті, у кого білі зарплати по 100 тис.", - Пояснює експерт.

Відзначимо, проблема надмірного навантаження на фонд оплати праці піднімається не вперше. Із зарплати в Україні віддається в бюджет близько 54,5%, тоді як в середньому по Європі цей показник становить 36,1%, що, за словами міністра економічного розвитку Павла Шеремети, робить Україну неконкурентоспроможною. Враховуючи наші проблеми, нам потрібно було б вводити податкове навантаження менше, ніж в середньому по Європі, для того щоб залучити інвестиції.

Рік тому, в часи Олександра Клименко вже планувалася одна масштабна податкова революція. Тоді, нагадаємо, ставку ПДВ пропонувалося зменшити до 9% і додати податок з обороту в розмірі 2%. При цьому ставку ЄСВ Міністерство доходів планувало знизити до 18% одночасно зі скасуванням стелі оподатковуваної заробітної плати (на сьогоднішній день він складає 17 прожиткових мінімумів, тобто 20,76 тис. Грн).

Тоді МЦПД проводив підрахунки ефекту пропонованої реформи для держави та бізнесу на конкретних моделях. Людмила Рубаненко, один з керівників дослідження, говорить, що при будь-яких розрахунках ефективності потрібно враховувати передбачуваний рівень детінізації. Тому вони проводили опитування серед підприємців, чи готові вони платити білі зарплати за умови зниження ставки до 18%, і багато хто готовий був погодитися.

Водночас Рубаненко зазначає, що на той момент обналичка була зручніше, ніж сьогодні - в часи Клименко "площадки" не знаходились під таким пресингом, як зараз. Якщо боротьба з конвертаційними центрами буде продовжуватися в тому ж дусі, обнал буде згортатися, але дуже важливо, щоб паралельно зі зниженням ставки соцвнеску і боротьбою з майданчиками були скасовані відкати і "вирішення питань", впевнена вона. Обнал і "сірі" зарплати, як його наслідок, може знищити тільки ефективна боротьба з корупцією. "Готівкові потрібні не тільки і не стільки для того, щоб виплачувати нелегальні зарплати. Якби підприємець не був змушений роздавати наліво і направо всім готівку, йому вона була б не потрібна", - підсумовує Рубаненко.

Щоб забезпечити комплексний підхід до детінізації, ГФС запропонувала посилити відповідальність роботодавця за виплату зарплат у конвертах. В МЕРТ підтвердили, що карати таки будуть відчутніше, хоча і не уточнили наскільки.

Проте, за словами Шеремети, при розрахунках уряд зовсім не враховувало детінізацію, оскільки робити прогнози практично неможливо. За приблизними оцінками МЕРТ, близько 50% економіки перебуває в тіні, і в міністерстві не будують ілюзій, що ситуація різко зміниться.

Марія Стасенко
загрузка...
Джерело:buhgalter911.com

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин