Популярні новинизагрузка...
Сьогодні Дата   

Податкова реформа: від зміни місць доданків сума не змінюється

Переглядів: 1715 Коментарів: 0
загрузка...
Податкова реформа: від зміни місць доданків сума не змінюєтьсяУ презентації урядової концепції реформування податкової системи України червоним рядком проходить відчуття страху. Адже хтось повинен взяти на себе відповідальність за реформу. Страх зробити крок і не отримати очікуваний економічний ефект по наповненню бюджету. Стратегія податкової реформи - «дотиснути» бізнес, знайти у нього нові, приховані «резерви» сплати податків.

Подивимося уважніше на два десятка слайдів, в які поклали всю концепцію. Що стоїть насправді за цими гуртками та діаграмами?

Скорочення кількості податків: це фактор, який не тільки дозволяє економити адміністративний ресурс (персонал податкових органів), але і швидше - поліпшити показник рейтингу простоти ведення бізнесу Doing Business. Для рейтингу «менше податків» дорівнює «простіше податкова система». Однак тут ще слід враховувати час на складання звітності. Якщо податків стане 9, але час на складання звітів сумарно майже не зменшиться - кому як, але платнику податків практично немає різниці, 9 податків або 22. Але хід ефектний.

Податок на прибуток. Про зближення з бухобліком реформатори податкової системи говорять вже десятиліттями. Нинішній оглашенний Урядом варіант реформ передбачає скоротити кількість податкових різниць з 49 до 3. При цьому амортизаційні відрахування, фінансові операції (процентні та ціннопаперові витрати) в різницях все ж залишаються. Можна сперечатися про ступінь корисності таких змін. Але, на мою думку, це всього лише декларативне поліпшення податкової системи. Адже подача платником податків декларації з податку на прибуток з від'ємним значенням (із збитками) як і раніше викликає у податкового інспектора багатозначний погляд і фразу «приберіть збитки, ви що, хочете неприємностей?» Непрозора робота ГФС - це все, що насправді потребує реформування .

Концепція реформування зарплатних податків. Тут треба детальніше зупинитися, так як тіньовий оборот або переведення в готівку грошей з метою мінімізації податків в більшій частині здійснюється бізнесом для виплати зарплат «в конвертах», без нарахування внесків до Пенсійного фонду. Реформатори визнають, що навантаження на зарплату в розмірі 55% фонду оплати праці перевищує відсоток зарплатних відрахувань навіть в країнах з високим рівнем життя - Німеччини, Австрії, Бельгії. І бізнес з нетерпінням чекає від Уряду кроків убік реального зниження податкового навантаження на зарплату. Виведення з тіні доходів громадян за рахунок зниження ставок податків дозволило б показати реальний заробіток громадян без збитку бюджету. Адже якщо зарплата на руки складає 10 000 грн., Але для її виплати підприємцю потрібно витратити 5000 грн., То економія роботодавця за рахунок тінізації очевидна. Знизивши ставки зарплатних податків до 30% загального навантаження, можна вивести - якщо не всю, то більшу частину доходів громадян з тіні. Такі показники оголошувалися в робочих групах, в які залучалися представники бізнесу.

Але що має на увазі концепція зарплатної реформи? Як зазначено в статистичної інформації авторів реформ, 70% (!) Населення України отримують місячний дохід в сумі, що не перевищує 3 мінімальних зарплати (близько 3650 грн.). Тобто податки платять тільки ті, у кого високі зарплати. А раз вже платять - то заплатять і більше. Ось це і є основна теза «реформування» зарплатних податків. Так що в презентації промальовано цілих 6 моделей реформи ПДФО та збільшення ставок для тих, хто платить велику зарплату. Більша - це більше 3,6 тис.грн. Адже наповнення бюджету цими 70% населення України повинно гарантовано забезпечувати необхідний рівень надходжень до бюджету. А піднявши податки «белозарплатнікам», додатково очікується отримати до бюджету від «реформування» від 5 до 25% від сум нинішніх надходжень.

Ставка ПДФО до доходів у вигляді дивідендів. Знову пропонується 15% замість 5%. Дитячий сад, товариші, оскільки зміни до ПКУ щодо цієї ставки податку вже приймали і скасували. І було це всього три місяці тому. Схоже, пропонується просто «поговорити про це». У більшості європейських країн сплата податку на прибуток робить її очищеної від податків. Збільшивши в Україні податок на чистий прибуток, ми отримаємо відтік цього самого прибутку за кордон. Навіть не хочеться заглиблюватися, настільки просто обійти цей явно зайвий податок.

Який можна зробити висновок? Справжні реформи нікому не потрібні. Потрібні структурні зміни (нові органи для адміністрування, нові терміни звітності, нові бланки і т.п.). Але будь-який школяр знає, що від зміни місць доданків сума не змінюється. Ставки податків в Україні як і раніше високі. І знижуватися не будуть. Уряд дав це зрозуміти.

Олександра Томашевська (Федак),
Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, генеральний директор компанії Е.С.Консалтінг
загрузка...
Джерело:buhgalter911.com

Категорія: СтаттіX
Будьте в курсі поповнення нових документів та фінансово-бухгалтерських новин